menuordersearch
qazvinamazon.ir

آنچه در مورد خرید یخچال فریزر باید بدانید ,

مشاهده سبد خرید

تومان
eitaainstagramWhatsAppmail

لطفا قبل از ثبت خرید تماس بگیرید09372504367ایتا-قزوین آمازون09938985425
۱۴۰۲/۱۱/۱۵ یکشنبه
(0)
(0)
آنچه در مورد خرید یخچال فریزر باید بدانید
آنچه در مورد خرید یخچال فریزر باید بدانید

نکاتی مهمی که در هنگام خرید یخچال فریزر باید بدانید

اهمیت نوع یخچال در خرید یخچال فریزر

بذارید همین ابتدای راهنمای خرید یخچال این نکته رو بگم؛ این سوال جواب کلی نداره و هرکسی تنها می‌تونه جواب این سوال رو براساس یه سری معیار برای خودش پیدا کنه؛ یعنی حتی هرکسی یه نوع یخچال مناسب ثابت هم نداره و شرایط مختلف، نوع یخچال مناسب هر کسی رو هم تغییر می‌ده. حالا مسئله اینه که چه شرایطی؟

اول از همه اندازه آشپزخانه است. اگر صاحب خانه هستید و می‌دونید که تا چندسال دیگه توی یک خانه‌ی مشخص زندگی می‌کنید، مسیر شما برای انتخاب نوع مناسب یخچال فریزر کوتاه‌تر می‌شه. پس لطفا منتظر بمونید تا ما چندتا مسئله قبل از رسیدن به شرایط شما رو بررسی کنیم.

بودجه خودتان را مشخص کنید

یکی از اساسی ترین چالش‌ها و درگیری‌های ذهنی اکثر خریداران این است که وقتی وارد مغازه می‌شوند، نمی‌دانند بودجه واقعی آنها برای خرید یخچال فریزر چقدر است. البته بدون شک هیچ‌کس نیست که بدون برنامه راهی بازار شده باشد، اما با توجه به تنوع زیاد محصولات و البته تفاوت‌های چند ده هزار تومانی برای مدل‌های مشابه، واقعا تصمیم‌گیری سخت خواهد شد. پس قبل از ترک منزل آخرین رقمی را که برای خرید این وسیله درنظر گرفته‌اید، مشخص کنید

خرید یخچال مناسب با دانستن اندازه آشپزخانه

“هرسال باید خونه رو عوض کنیم و بریم یه خونه‌ی جدید که اصلا نمی‌دونیم کجاست و اندازه‌ش چقدره و آشپزخانه‌ش چه شکلیه؛ حالا موقع خرید یخچال چیکار کنم که توی تغییر خانه و آشپزخانه به مشکل نخورم؟ این سوال خیلی مهمه و برای رسیدن به جوابش باید با یه سری استاندارد آشنا بشیم. استاندارد ارتفاع سقف و استاندارد عرض کابینت و عرض بقیه وسایل آشپزخانه مثل اجاق گاز و ماشین لباسشویی و غیره. همه‌ی این اندازه‌ها معمولا یه بازه‌ی استاندارد دارند که تولید کننده‌ها باید محصولاتشون رو توی این بازه‌ی اندازه تولید کنند. بنابراین با دانستن این استانداردها و مقایسه ابعاد یخچال، بخشی از گزینه‌ها حذف می‌شن و یک پله به بهترین نوع یخچال نزدیک می‌شیم.

استاندارد ارتفاع سقف

ارتفاع سقف به موارد زیادی بستگی داره اما برای این‌که خیلی پیچیده‌ش نکنیم، بدونید که حداقل ارتفاع استاندارد سقف کم‌تر از ۲ متر یا ۲۰۰ سانتی‌متر نیست. حالا این ارتفاع چه کمکی به انتخاب نوع یخچال فریزر می‌کنه؟ این مسئله برای یکی از دوستان من مشکل ساز شد؛ وقتی که وارد خانه‌ی جدید شدند، یه قسمت از آشپزخانه که محل قرارگیری یخچال فریزر بود، یه گچ‌بری اضافه داشت که باعث می‌شد یخچال جا نشه. بنابراین حتی اگه سقف خانه ارتفاع مناسبی داشت، ارتفاع محل قرارگیری یخچال فریزر رو هم چک کنید.

پیشنهاد ارزان: یخچال فریزرهای بالاپایین، ارتفاعی بین ۱۶۵ تا ۱۹۵ سانتی‌متر دارن و اگر فکر می‌کنید ممکنه از نظر ارتفاع به مشکل بخورید، این یخچال‌فریزرها گزینه‌ی خوبی خواهند بود. فقط مکنه بعضی از مدل‌های فریزر پایین، ارتفاع بیشتری داشته باشند. که اگر سقف کوتاهی دارید، حتما قبل از انتخاب، دقیق ارتفاع رو اندازه بگیرید.

پیشنهاد متوسط: در کلاس اقتصادی بالا، یخچال فریزرهای دوقلو که معمولا قیمت بیشتری دارند، به دلیل این‌که فضا به صورت افقی بین یخچال و فریزر تقسیم شده، ارتفاع زیادی ندارند و به راحتی می‌تونید توی هر آشپزخانه‌ای با هر ارتفاعی از اون‌ها استفاده کنید.

پیشنهاد گران‌قیمت: ساید بای ساید و یخچال فریزر درب فرانسوی تنوع بالایی دارند، قبل از خرید حتما ارتفاعشان را با ارتفاع سقف چک کنید. اگر ارتفاع یخچال متناسب نباشد، هزینه‌ی حمل و نقل و مرجوع کردن یخچال فریزر هم سرسام‌آور است.

عرض وسایل آشپزخانه

بعد از مشخص شدن ارتفاع مناسب، برای جلو رفتن در مسیر راهنمای خرید یخچال، باید عرض استاندارد سایر لوازم آشپزخانه رو بدونیم. دانستن این مسئله علاوه بر تعیین عرض خود یخچال فریزر، برای مشخص کردن محل کافی برای باز شدن در یخچال هم لازمه.

  • کابینت زمینی و هوایی معمولا حدود ۶۰ سانتی‌متر عرض دارن
  • ماشین لباسشویی استاندارد، از ۶ کیلو تا ۱۲ کیلوگرمی هم حدود ۵۸-۶۲ سانتی‌متر عرض دارن
  • عرض اجاق گاز مبله معمولا بین ۷۵ تا ۸۰ سانتی‌متره.
  • عرض ماشین ظرفشویی هم بیشتر از ۶۰ سانتی‌متر نیست.

عرض یخچال فریزر بالاپایین بین ۸۰ تا ۹۰ سانتی‌متر و بیشتر از این نخواهد بود. یخچال دوقلو ولی عرض بیشتری داره. حداقل برای استفاده از یک یخچال فریزر دوقلو، به ۱۲۰ سانتی‌متر عرض نیاز دارید و این بدون در نظر گرفتن فضای کافی برای باز شدن درها است. پس اگر آشپزخانه‌ی متوسطی دارید، شاید بهتر باشد همین ابتدای راهنمای خرید یخچال، با یخچال فریزر دوقلو خداحافظی کنید.

عرض یخچال فریزر ساید بای ساید و درب فرانسوی معمولا بین ۹۰ تا ۱۱۰ سانتی‌متر است و پیشنهاد من به شما اینه که حتما قبل از فکر کردن به این نوع یخچال، ابعاد آشپزخانه رو اندازه بگیرید و ۲۰ سانتی‌متر بیشتر برای فضای باز شدن در یخچال و فریزر در نظر بگیرید.

خرید یخچال: چند فوت برای فضای مورد نیاز من کافی است؟

خب متاسفانه این سوال هم هیچ‌وقت جواب مشخصی نداره. ممکنه شما معمولا موادغذایی زیادی تو یخچال نگهداری نکنید و برهمین اساس بگید خب من به ظرفیت زیاد یخچال نیاز ندارم! ولی، فکر اون روزی رو بکنید که مهمان دارید و می‌خواید از شب قبل غذاتون رو آماده کنید و بعله. یخچال جا نداره. اما خب چیکار باید کرد؟ باید براساس روتین زندگی خودمون ظرفیت یخچال رو انتخاب کنیم یا موقعیت‌هایی که هر از چند گاهی پیش میاد؟ خب بازهم برمی‌گردم به یه تجربه شخصی. اگر از نظر مالی این امکان براتون مهیا است، یخچالتون رو کمی بزرگ‌تر از طرفیت مورد نیاز بگیرید. باور کنید این مسئله مشکلات جبران ناپذیری رو به وجود میاره.

خرید یخچال فریزر برای خانواده با توجه ظرفیت

هر خانواده بسته به جمعیت و صد البته عادات غذایی اعضای خانواده، به ظرفیت متفاوت یخچال فریزر نیاز داره. جدول زیر ظرفیت استاندارد و معمول یخچال فریزر بر اساس تعداد افراد خانواده را نشون می‌ده. اول ظرفیت مناسب رو مشخص کنیم و براساس ظرفیت، نوع یخچال فریزر رو مشخص کنیم؛ موافقید؟

تعداد اعضای خانوادهظرفیت مناسب
خانواده یک نفره و دو نفره۵۰-۲۰۰ لیتر
خانواده سه و چهار نفره۲۵۰-۳۰۰ لیتر
خانواده پنج و شش نفره۳۰۰-۳۵۰ لیتر
خانواده شش نفره به بالا۴۰۰ لیتر به بالا

 

بهتره بدانید که هر یک فوت حدود ۲۸ لیتره و با استفاده از این لینک، لیتر رو به فوت تبدیل کنید.

https://www.metric-conversions.org/volume/liters-to-cubic-feet.htm

حالا که ظرفیت مناسب برای خانواده‌های مختلف رو متوجه شدیم، باید مشخص کنیم هرکدوم از این ظرفیت‌ها توی چه نوع یخچال فریزری پیدا می‌شه.

ظرفیتنوع یخچال فریزر
۵۰-۲۰۰ لیتریخچال تک درب، یخچال فریزر بالاپایین
۲۵۰-۳۰۰ لیتریخچال فریزر بالا پایین
۳۰۰-۳۵۰ لیتریخچال فریزر ساید بای ساید، یخچال فریزر درب فرانسوی
و یخچال فریزر دوقلو
۴۰۰ لیتر به بالایخچال فریزر دوقلو و یخچال فریزر ساید بای ساید

 

توضیح بیشتر مساله گنجایش یا ظرفیت

همان‌طور که می‌دانید میزان ظرفیت داخلی یخچال‌فریزر براساس واحد لیتر تعیین و اندازه خارجی آن براساس واحد فوت محاسبه می‌شود، گرچه این دو معیار با یکدیگر متناسب هستند و هرچه اولی بیشتر باشد ابعاد یخچال نیز بیشتر خواهد شد، اما این سوال مطرح می‌شود که یک خانواده معمولی به یخچال‌فریزر چه اندازه‌ای نیاز دارند؟
ممکن است با توجه به فضا و طراحی آشپزخانه مجبور به انتخاب ابعاد خاصی از یخچال باشید، اما اگر می‌توانید آزادانه تصمیم بگیرید و صرفاً به دنبال علاقه شخصی خودتان هستید به این نکته توجه کنید که هرچه ظرفیت یخچال بالاتر می‌رود علاوه بر افزایش قیمت، شما باید مبلغ بیشتری برای نگهداری و هزینه برق مصرفی آن بپردازید. درمقابل اگر یخچال کوچک‌تری نیز بخرید به نوع دیگری متضرر خواهید شد.
اندازه یخچال فریزر بستگی به تعداد افراد خانواده و شرایط زیست محیطی همچون گرم و سرد بودن منطقه سکونتتان و دوری و نزدیکی یتان از مراکز فروش بستگی دارد. بهترین انتخاب در اندازه یخچال، فریزر آن است که بتوانم از تمام حجم آن استفاده کنیم در غیر این صورت انرژی گرانقیمت را به هدر داده ایم.
خانواده هایی با تعداد اعضا 5 نفر و بیشتر خانواده بزرگ و پر جمعیت محسوب می‌شوند. هر چند تعداد اعضای خانواده بیشتر باشند مواد غذایی بیشتری نگهداری می‌کنند. پس برای خانواده های بزرگ یک یخچال 18 فوت را توصیه می‌کنیم البته بستگی به مصرف خانواده نیز دارد و خانواده هایی که پر مصرف هستند 28 فوت پیشنهاد می‌کنیم. حدود 50 درصد فضای یخچال فریزر به قسمت یخچال و 50 در صد بقیه فضا به فریزر اختصاص دارد .
تعداد محدودی از خریداران قبل از خرید می‌دانند چه مدلی با چه ظرفیتی مناسبشان است. در حالی که انتخاب ظرفیت مناسب شاید سخت ترین و مهم ترین بخش خرید یخچال فریزر به حساب بیاید. به طور معمول برای یک خانواده دو نفره یخچالی با ظرفیت ۱۶۰ تا ۲۰۰ لیتر کفایت می‌کند که براساس همین آمار برای هر نفر اضافه 20 لیتر به ظرفیت اصلی افزوده می‌شود، مناسب است. به عنوان مثال برای یک خانواده سه نفره با معیارهای زندگی شهری و البته رفت و آمدها و مهمانی‌های معقول، یخچال فریزر 220 لیتری (فضای فریزر و یخچال در مجموع) کاملاً مناسب است و بیش از آن یعنی افزایش هزینه‌های خانواده. از طرف دیگر اگر کمتر از این ابعاد نیز انتخاب کنید مساوی با مراجعه بیشتر شما به سوپرمارکت و مراکز خرید غذایی خواهد بود. اما برای خانواده های پرجمعیت بهتر است سراغ مدل های ۵۰۰ تا ۷۰۰ لیتری بروید که شامل مدل های ساید بای ساید و دوقلو می‌شود.

اندازه یخچال فریزر به دو تا عامل مهم بستگی داره :

اندازه آشپزخانه : اگر اندازه آشپزخانه یتان کوچک است به هیچ وجه یخچال بزرگ نخرید چون واقعا در هنگام رفت وآمد و اسباب کشی دردسر ساز می‌شود. و همچنین از لحاظ تمیز کردن نیز سخت تر است.

نوع کاربری و تعداد کاربران یخچال: البته این مسئله در خانواده های ۲ تا ۵ نفره خیلی فرق ندارد اما در خانواده های بیش از ۵ نفر باید یک یخچال بزرگ تر تهیه کرد.

معمولا گنجایش کل دستگاه را کمی بیشتر از میزان واقعی اعلام می‌کنند؛ بنابراین بهتر است که هنگام خرید با گنجایش مورد‌نظر، یخچالی تهیه کنید که ظرفیت اسمی بیشتری از ظرفیت مورد نیاز شما داشته باشد.
گنجایش یخچال، فاکتور مهمی است که می‌تواند به‌تنهایی، خرید یک یخچال را لغو کند. اول اینکه باید فضای آشپزخانه را در‌نظر گرفته و با‌توجه به فضایی که برای یخچال اختصاص داده‌اید، سراغ گنجایش مورد نظرتان بروید. مورد بعدی اینکه برای رسیدن به بهترین کارایی سیستم خنک‌کننده‌ی یخچال، باید چند سانتی‌متر، اطراف و پشت یخچال خالی باشد تا جریان هوا قطع نشود. در ضمن، بسته به رده‌بندی یخچال، فضایی هم باید برای باز شدن کامل درهای آن و همچنین فاصله تا دیوار یا کابینت برای هواکشی دستگاه، در‌نظر‌گرفته شود.
در حال حاضر کمتر فروشنده ی می‌داند که فوت یعنی چه و بالا 95 در صد فروشنده ها اشتباه جواب می‌دهند.به همین خاطر ما به بررسی واژه ی گنگ فوت می‌پردازیم.
برای محاسبه اندازه یک یخچال از واحد فوت مکعب استفاده می‌شود. هر فوت مکعب( Cubic Foot) برابر با 28.3168 لیتراست. هر لیتر(Liter) فضایی به اندازه یک مکعب 10 در 10 در 10 رو اشغال میکنه. بنابراین :

1 لیتر = یک مکعب 10 * 10 * 10

1 فوت مکعب = 28.3168 لیتر

1 فوت مکعب تقریبا برابر است با 28 تا مکعب 10 * 10 * 10

امیدوارم که متوجه شده باشید. بنابراین یه یخچال 12 فوت فضایی به اندازه 336 مکعب 10 در 10 در 10 رو اشغال میکنه (336=12*28).

توجه ویژه به برچسب انرژی داشته باشید

از زمانی که صحبت هدفمندی یارانه‌ها و بالا رفتن قیمت مصرف انرژی به میان آمد، پای برچسب انرژی هم به زندگی الکترونیک باز شد. برچسبی که با نگاه‌کردن به حروف و نمودارهای مشخص شده روی آن درمی‌یابیم وسیله‌ای که قصد خرید آن را داریم چقدر انرژی مصرف می‌کند و هرماه برای انرژی مصرف شده آنها چه میزان پول باید بپردازید. این برچسب اکنون برچسب انرژی به یک فاکتور مورد توجه در خرید تبدیل شده است. براین اساس، یخچال‌هایی که فریزر آنها در قسمت پایینی‌شان قرار دارد بهترین بازده انرژی را دارند. دومین جایگاه مربوط به آن دسته از یخچال‌فریزرهایی است که فریزر آنها درقسمت بالا قرارگرفته است. در آخر هم محبوب‌ترین‌ها یعنی یخچال‌های سایدبای‌ساید قرار می‌گیرند. هرچند روی برچسب برخی از ساید بای سایدها نماد A++ دیده می‌شود، اما بدانید مصرف انرژی آنها بهینه نخواهد بود. پس با توجه به افزایش نرخ مصرف انرژی باید به این نکته توجه ویژه داشته باشید و محصولی را انتخاب کنید که برچسب انرژی آن کمترین میزان مصرف را نشان دهد. برچسب انرژی از G تا A رتبه بندی می‌شود، هر چی میزان مصرف انرژی به A نزدیک تر باشد یعنی مصرف آن دستگاه کمتراست پس بهتر است که برای خرید حتماً از مدل هایی که در رده مصرف انرژی A هستند تهیه کنید، تا از لحاظ کیفیت و هم از لحاظ میزان مصرف انرژی به صرفه و اقتصادی باشند.

چگونه برق کمتری مصرف کنیم.

در هر خانه‌ای یخچال و فریزر پر مصرف‌ترین وسایل برقی هستند، زیرا ۲۴ ساعت شبانه‌روز را بی وقفه کار می‌کنند. بنابراین با عمل به هفت توصیه ساده مصرف برق کمتر شده و به عمر یخچال و فریزرتان افزوده خواهد شد.
مرتب برفک‌های یخچال و فریزرتان را تمیز کنید تا به صورت قشر ضخیمی از یخ درنیاید. هر سال یکبار، نرده‌های پشت یخچال را از گرد و غبار تمیز کنید. قشر یخ داخل فریزر اگر حدود سه سانت شود، دو برابر برق مصرف می‌کند تا برودت دستگاه را حفظ کند، هرچند بیشتر یخچال‌فریزرهای امروزی بدون نیاز به این کار هستند.
بهتر است یخچال را در محل خنک قرار دهید. مصرف دستگاه به درجه حرارت محیط اطرافش بستگی دارد. مثلاً چنانچه به جای محیط ۱۸ درجه سانتی‌گراد در محیطی با دمای ۲۸ درجه سانتی‌گراد باشد مصرف برق آن ۳۸ درصد افزایش پیدا می‌کند.در یخچال یا فریزر را کمتر باز بگذارید. با این کار تا ۵ درصد در مصرف برق صرفه‌جویی می‌کنید.یخ‌های مواد خوراکی منجمد شده را در داخل یخچال آب کنید. دراین حالت یخچال به کمک سرمای آزاد شده از مواد منجمد، انرژی کمتری مصرف می‌کند.جدار داخل یخچال را با محلول جوش شیرین و آب هر چند وقت یکبار تمیز کنید.از کنار هم چیدن و چسباندن ظروف داخل یخچال و فریزر جهت گردش هوا جلوگیری کنید.اطمینان حاصل کنید یخچال و فریزر روی یک سطح تراز قرار گرفته و در آن به طور کامل بسته ‌شود  

کمپرسور و یا موتور

واژه Compress در زبان انگلیسی به معنی فشرده سازی است. کمپرسور یخچال فریزر یا همان موتور یخچال فریزر در واقع قلب یخچال است. نقش کمپرسور در یخچال فریزر خیلی پیچیده است اما به صورت کلی توضیحاتی خواهیم داد که موقع خرید خیلی اهمیت دارد. وظیفه کمپرسور در یخچال این هست که گاز فریون رو در لوله های یخچال را به حرکت در آورد. هر چه این گردش بتواند با قدرت و سرعت بیشتری انجام شود (یعنی هر چه زور کمپرسور بیشتر باشد) بهتراست. در واقع قدرت و میزان سر و صدای یخچال فریزر ارتباط مستقیمی با نوع کمپرسور دارد. کمپرسور یخچال فریزر های موجود در بازار دو نوع هستند :

کمپرسور پیستونی (معمولی) یا کمپرسور خطی (لینیر)

کمپرسور پیستونی یا کمپرسور معمولی

اساس کار این کمپرسور ها بر اساس حرکت یک پیستون در داخل یک سیلندر است کمپرسور های پیستونی سر و صدای زیادی دارند و برق بیشتری مصرف میکنند. در تمام یخچال های ارزان قیمت از کمپرسور پیستونی استفاده می‌شوند.

کمپرسور خطی یا کمپرسور لینیر (compressor Linear)

کمپرسور خطی یا لینیر تکنولوژی جدیدی که در یخچال فریزر های موجود دربازار به کار رفته است. کمپرسور های خطی علاوه بر اینکه برق کمتری مصرف میکنند، صدای بسیار کمی دارند. در اکثر یخچال های گران قیمت از کمپرسور خطی استفاده شده اند.

پس یکی از قطعات اصلی یخچال کمپرسور یا همان موتور است. توجه به کیفیت آن بسیار مهم و ضروری است. قطعه‌ای که بیشترین اهمیت را در یخچال فریزر دارد، بنابراین باید نسبت به کیفیت آن بسیار دقت کنید چون در صورت انتخاب اشتباه دچار دردسری بزرگ خواهید شد. بهترین کمپرسور، نوع خطی آنها هستند چون علاوه بر کارایی بالا، دارای کمترین میزان صدا هنگام کارکردن هستند بنابراین سعی کنید از این نوع کمپرسور در یخچال فریزر شما به کار رفته شده باشد و از خرید یخچال‌ فریزرهای دارای موتورهای چینی جدا خودداری کنید. راه منطقی برای دستیابی به این هدف هم علاوه بر خرید برندهای معتبر از نمایندگی‌های مجاز، گواهی کردن نوع موتور یخچال و کشور سازنده آن در فاکتور خرید شماست.

امکانات یخچال فریزرها

امروزه یخچال‌فریزرها مجهز به امکانات الکترونیک و تقریبا شبیه به رایانه شده‌اند. دستگاه تصفیه هوای داخل یخچال (ضد باکتری)، فیلترهای مختلف تصفیه آب، مجاری خروجی آب و یخ روی در یخچال، نمایشگرهای مختلف روی در یخچال و (صفحه‌هایLED نمایشگر تلویزیونی روی در یخچال و نمایشگر داخل یخچال) همه از امکانات یخچال‌های حال حاضر هستند که می‌توانید با توجه به نیاز خودتان هرکدام از آنها را داشته باشید. ولی فراموش نکنید داشتن هر یک از این امکانات ممکن است هزینه‌های اضافی نگهداری و تعمیرات را نیز برای شما درپی داشته باشد. بنابراین زیاد به این‌گونه امکانات دل نبندید و پولتان را صرف کیفیت قطعات اصلی یخچال کنید.

آب سرد کن یخچال هم یکی از امکانات یخجال فریزرها به شمار میروند. مسلماً همه اطلاع دارند که آب سرد کن چیست، اما نکته مهمی که وجود دارد این است که آبسرد کن ها دو مدل دارند. مدل معمولی که شما باید خودتون به صورت دستی داخل آن را از آب پرکنید و یه مدل جدیدتر که به شلنگ متصل است و مستقیم به لوله آب وصل میشود، این مدل به مراتب بهتره است زیرا شما همیشه در یخچال آب سرد دارید. مزیت آبسرد کن ها این است که فضای داخل یخچال رو اشغال نمیکنند. در حال حاضر بیشتر یخچال فریزرهای موجود در بازار دارای آبسرد کن هستند .
از دیگر امکانات یخچال فریزرها که می‌توان نام برد یخساز ها هستند. یخساز ها هم دو معدل هستند، مدل معمولی که فقط جای مشخص در یخچال دارند و باید به صورت دستی تنظیم گردند اما یه مدل دیگه هم هست که به صورت اتومات یخ میسازه، فقط کافیه دکمه مربوط به یخساز را فشار دارده تا به اندازه نیاز دلخواهتان یخ بریزید. معمولاً یخساز های اتومات دو نوع یخ میسازند : یکی به صورت حبه ای و یکی دیگه هم به صورت فالوده ای. یخساز اتومات واقعا چیز خوبیه اما خب قیمت یخچال هایی که یخساز اتومات دارند گرانتر از بقیه مدل ها هستند.
سعی کنید یخچال فریزری بخرید که زیر آنها دارای چرخ باشد. چون معمولا ًخانوما زحمت تمیز کردن و نگهداری آشپزخانه را میکشند، به همین خاطر جابه جایی یخچال فریزر بدون چرخ براشون غیر ممکن است. که این مورد خود یکی دیگر از امکانات یخچال فریزرها هستند.

معرفی انواع یخچال فریزرها

یخچال فریزر ها بر اساس نیاز مشتریان در چند نوع مختلف تولید می‌شوند. هر نوع یخچال فریزر برای کاربری خاصی طراحی می‌شود که در ادامه به اختصار خدمتان توضیح خواهیم داد:

یخچال فریز مدل فریزر بالا

در این نوع یخچال فریزر ها، فریزر در قسمت بالا و یخچال در قسمت پایین قرار دارد. معمولاً اندازه یخچال بزرگ تر از قسمت فریزر است اما در بعضی از مدل ها ممکن است یخچال و فریزر تقریبا هم اندازه باشند. بعضی از افراد از روی تنبلی یا از روی اجبار، یه بار غذا درست می‌کنند و بعد هر روز هفته آن غذا را دوباره گرم می‌کنند و مصرف می‌کنند. اگر شما هم جزء این دسته هستید، یخچال بالا فریزر برای شما خیلی مناسب است ،چون فریزر همیشه دم دست است. و این بهترین انتخاب برای آنهایی که از یخ و مواد غذایی یخ زده زیاد استفاده می‌کنند و از عیب های آن این است که برای دسترسی به سبدهای پایینی یخچال نیاز به خم شدن است.

یخچال فریزر مدل فریزر پایین

در این نوع یخچال فریزر ها، یخچال در قسمت بالا و فریزر در قسمت پایین قرار دارد. معمولاً اندازه یخچال بزرگ تر از قسمت فریزر است، اما در بعضی از مدل ها ممکن است که یخچال و فریزر تقریبا هم اندازه باشند. اگر معمولا غذای تازه مصرف می‌کنید و فقط در مواقع خاص (مثلا وقتی که مهمان دارید) از خوارکی های فریز شده (یخ زده) استفاده می‌کنید، یخچال فریزر پایین برای شما خیلی مناسب است. چون زیاد با آن کار ندارید. در این مدل نیازی به خم شدن برای دسترسی به مواد غذایی پر مصرف وجود ندارد و می‌توان در طبقات آن ظروف بزرگ را جای داد، این مدل مناسب آنهایی که عاشق میوه‌ها و سبزیجات تازه هستند، است ولی برای پیدا کردن مواد غذایی در فریزر با چالش روبرو خواهید بود.

یخچال فریزر مدل دوقلو

یخچال فریزرهای دوقلو در نگاه اول شباهت زیادی با یخچال فریزرهای ساید بای ساید دارند. در واقع می‌شود گفت یخچال فریزر ساید بای ساید هم یه نوع یخچال فریزر دوقلو به حساب می‌آید. یخچال فریزرهای دوقولو به لحاظ قیمت تفاوت چندانی با یخچال فریزرهای ساید بای ساید ندارند اما اندازه یشان بزرگ تر است. اگر آشپزخانه نتان کوچک است اصلا به یخچال فریزر دوقلو فکر نکنید ! قسمت فریزر یخچال های دوقلو خیلی جا دارد. اگر خانواده پر جمعیتی دارید و نیاز دارید خوراکی های زیادی را در فریزر جا بدهید، بهتر است یخچال فریزر دوقلو بخرید چون ساید بای ساید نمی‌تواند کارتان راه بیندازد. البته ساید بای ساید های 32 فوتی یا یخچال فریزرهای فرنچ دور یا درب فرانسوی خیلی جا دارند اما قیمت شان نیز هم بالاست و ممکن است هر کسی توان خرید آن را نداشته باشد.

یخچال های هتلی

تنها زمانی که فضای کافی برای قرار دادن مدل های بزرگتر وجود نداشته باشد خریدن این مدل ها پیشنهاد می‌شود. قیمت مدل های هتلی تفاوت خیلی کمی با مدل های دو در بالا و پایین دارد و ظرفیتشان بین سه تا هفت فوت است. بزرگترین نقطه ضعف یخچال های هتلی نداشتن جایخی و فریزر است.

نقش منطقه جغرافیایی در انتخاب یخچال فریزر مناسب

اگر در مناطق سردسیر زندگی میکنید یخچال فریزرهایی با موتور قدرتمند نیازی نیست چون اصلا به یخچال فشار نمی‌آید. ساکنان این مناطق باید بیشتر به اندازه یخچال فریزرشان فکر کنند. اما در مناطقی مانند خوزستان که دمای هوا در تابستان واقعاً بسیار گرم می‌شود تا جایی که اگر کولر گازی خونه دائم روشن نباشد به احتمال زیاد موتور یخچال می‌سوزد! بنابراین ساکنان مناطق گرم سیر باید یخچال فریزری تهیه کنند که موتور بسیار قدرتمندی داشته باشد و بتواند از پس گرمای منطقه بر بیاد.

رنگ مناسب برای یخچال فریزر

بی شک یکی از لذها هنگام خرید یخچال فریزر انتخاب رنگ آنها است. اصولاً خانمها حساسیت بیشتری در این مورد از خود نشان میدهند، که وسایل آشپزخانه چگونه باهم ست شوند، پس خواند این مطالب خالی از لطف نخواهد بود.

یخچال فریزر سفید

به نظر میرسد سفید بهترین و مناسب ترین رنگ برای یخچال فریزر است. چون یخچال فریزرهای سفید رنگ معمولا، ارزان تر از مدل های مشکی و نقره ای هستند. اگر موقع اسباب کشی خط و خشی روی آنها ایجاد شود کمتر دیده می‌شود. برای ترمیم خط و خش همیشه یک راه حل وجود دارد. سفید با هر رنگی ست می‌شود و به نظر برای یخچال رنگ مناسب است. اگر بودجه شما کم است حتما، یخچال سفید بخرید چون هم ارزان تر است و هم هیچوقت رنگ آن از مد نخواهد افتاد.

یخچال فریزر سیلور یا نقره ای

یخچال فریزر نقره ای یا سیلور جلوه بسیار مدرنی به آشپزخانه شما خواهد بخشید. رنگ نقره ای تقریبا خنثی است. به این معنی که با هر رنگی می‌تواند ست شود. در حال حاضر اغلب یخچال فریزر های موجود در بازار نقره ای هستند. یخچال فریزرهای نقره ای از یخچال های سفید گرانتر هستند.

یخچال فریزر مشکی

یخچال فریزر مشکی خیلی شیک است و اگر با بقیه لوازم آشپزخانه درست ست شود (نسبت به رنگ نقره ای) جلوه مدرنتری به آشپزخانه می‌دهد. اما متاسفانه رنگ مشکی یک مشکل هم دارد. کوچک ترین ایرادی در رنگ بدنه یخچال وجود داشته باشد خیلی زود به چشم خواهد آمد. در ضمن اغلب یخچال فریزرهای مشکی وقتی دستتان را روی بدنه اش می‌کشید جای انگشت هایتان روی ان باقی می‌ماند که خیلی از خانوم ها به این مسئله حساس هستند. یخچال فریزرهای مشکی (در حال حاضر) از یخچال های سفید و نقره ای گرانتر است.

یخچال فریزر با رنگ های فانتزی

ست کردن لوازم منزل با رنگ های فانتزی ممکن است خیلی سخت باشد. مثلاً اگر یکیخچال قرمز بخرید، نمی‌توانید بقیه لوازم (لباس شویی) را با آن ست کنید. رنگ های فانتزی ممکن است یه دوره ای مد بشوند اما خیلی زود از مد خواهند افتاد و بعد آشپزخخانه شما را تبدیل به یک آشپزخانه قدیمی خواهند کرد. اگر وضعیت مالی شما آنقدر خوب است که می‌توانید هر 2 سال یکیار یخچال فریزر جدید بخرید، در این صورت هر رنگی که دوست دارید بخرید، اما اگر واسه خریدن یک یخچال فریزر 6 میلیونی مجبورید 4 میلیون وام بگیرید، اصلا به رنگ های فانتزی فکر نکنید چون خیلی زود پشیمان می‌شوید. اگر به رنگ های فانتزی علاقه دارید و میخواید حتماً یه رنگ فانتزی انتخاب کنید، توصیه می‌کنم یه رنگ ملایم و شاد انتخاب کنید چون یخچال فریزر وسیله است که شما در طول روز زیاد با آن کار دارید، بنابراین دیدن رنگ های تند ممکن است برای روحیه شما مناسب نباشد و به مرور زمان شما را عصبی نماید.

نکته : یخچالهایی که از استیل ساخته شده‌اند، پس از مدتی تبدیل به تابلویی پست مدرن از اثر انگشت اعضای خانواده می‌شوند. به همین دلیل بسیاری از سازندگان از طرح استیل برای ساخت بدنه این یخچالها استفاده می‌کنند. پس هنگام خرید به جنس بدنه و مدل انتخابی خود توجه کنید.

برای اینکه بتوانید از ایجاد این لک‌ها جلوگیری کنید هر ماه روی تمام بدنه روغن معدنی بمالید.

ویژگی‌های که دقیقا نمی‌دانیم چیست!

نوشتن راهنمای خرید یخچال دو بخش داره، یکی مواردی که باید در نظر بگیریم، که خب این موارد رو احتمالا یا از قبل می‌دونید یا فهمیدنش کار سختی نیست و منم بهش می‌پردازم. ولی تو این نوشته من بیشتر درباره ویژگی‌های به درد نخور یخچال و فریزر صحبت می‌کنم تا موقع خرید یخچال فریزر، پول‌تون رو الکی هدر ندید. قبلش هم بد نیست یه نگاهی به مقاله‌ای که قبلا نوشتم بندازید و ببیند چرا باید ساید بای ساید بخریم و چرا باید ساید بای ساید نخریم؟

 

آبسردکن و یخساز

آبسردکن یکی از اون مواردیه که ممکنه موقع خرید یخچال جوری تحت تاثیر قرار بگیرید که فکر کنید اگه یخچال آبسردکن نداشته اشه، اصلا نمی‌تونه روشن بشه. ولی بذارید بگم که به نظر من، آبسردکن اونقدر ارزشش رو نداره که به خاطرش پول بیشتری بدید. اما، یخساز اتوماتیک فرق داره! یخساز اتوماتیک به نظرم یه دنیای دیگه‌ است که اصلا با آبسردکن قابل مقایسه نیست. هرچقدر آبسردکن به نظر کم استفاده است، به‌جاش یخساز اتوماتیک می‌تونه یه جاهایی به کمک شما بیاد که اصلا فکرش رو نمی‌کردید.

خرید یخچال با یا بی هوم‌بار

همه چیز از اونجا شروع شد که دنیای مدرن باعث افسردگی انسان‌ها شد و باز و بسته کردن در یخچال، به یکی از تفریحات آدمی تبدیل شد. هربار باز کردن در یخچال به هدف زل زدن به داخل یخچال، باعث خروج هوای سرد می‌شه و موتور دستگاه باید با فار بیشتری، هوای سرد خارج شده رو جایگزین کنه. و خب موتور یخچال هم با برق کار می‌کنه و بنابراین باز و بسته کردن در یخچال مساوی افزایش مصرف انرژی می‌شد. اولین و ملموس‌ترین پیامد افزایش مصرف انرژی، بالارفتن هزینه‌ی برق مصرفی ماهانه بود که باعث شد مصرف کنندگان به تولید کننده‌ها اعتراض کنند که محصولات شما مصرف انرژی زیادی داره. این شد که تولید کننده‌ها تصمیم گرفتن یه راه حلی برای این مسئله پیدا کنند و چنین شد که هوم‌بار خلق شد.

این محفظه‌ی کوچک دوست داشتنی، از بقیه محیط یخچال جدا شده و با یه در کوچیک شما رو به انواع خوراکی و نوشیدنی‌هایی که هچند دقیقه یک بار بهش سر می‌زنید می‌رسونه. این طوری دیگه با خیال تاحدودی راحت‌تر می‌تونید در یخچال رو باز کنید و چند ثانیه به خوراکی‌های خوشمزه داخلش نگاه کنید و اگه رژیم ندارید، یه خوراکی یا نوشیدنی هم به خودتون جایزه بدید بدون این که نگران قبض برق مصرفی سرماه باشید.

خرید یخچالی که کمپرسور اینورتر دارد یا ندارد؟

خیلی خلاصه بخوام بگم، کمپروسر همون چیزیه که هوای سرد داخل یخچال رو تولید می‌کنه. اگه هم می‌خواید مفصل‌تر بخونید، توی این مقاله درباره کمپرسور توضیحات کامل رو نوشتم. کمپرسور اینورتر از اون مواردیه که بود و نبودش کل بازی رو عوض می‌کنه. کم صداتره، مصرف انرژی کم‌تری داره، قدرت سرمادهیش بیشتره و از همه مهم‌تر، موادغذایی داخل یخچال رو تازه‌تر و برای مدت‌زمان بیشتری نگهداری می‌کنه. بنابراین از نظر من و شما خرید یخچالی با کمپرسور اینوتر قطعا و حتما انتخاب بهتری خواهد بود؛ اما یک مسئله اینجا وجود دارد و آن هم قیمت بالای این یخچال‌ها است. بیشتر یخچال فریزرهایی که کمپرسور اینورتر خطی دارند، یخچال های خارجی هستند و همان طور که مشخص است، قیمت بسیار بالایی دارند.

اگر قیمت یخچال فریزر آن چنان برای شما اهمیتی ندارد، خب حتما یخچال فریزر دارای کمپرسور اینورتر خطی بخرید، اما اگر نمی‌خواهید هزینه‌ی خیلی زیادی پای یخچال فریزر بپردازید، تولیدکنندگان داخلی هم محصولات خوبی دارند که می‌توانند تا حدودی با محصولات خارجی رقابت کنند، البته مسلما نه در همه‌ی موارد! کمی قبل‌تر ما فهرستی از بهترین یخچال فریزرها با قیمت مناسب آماده کردیم که خب احتمالا الان قیمت‌ها تغییر کرده، اما این فهرست یخچال فریزرهای با کیفیت ایرانی را به شما معرفی می‌کند.

خرید یخچال هوشمند مقرون به صرفه است؟ دست نگه دارید!

مدت زیادی نمی‌گذره که شرکت‌ها تصمیم گرفتند به هر وسیله‌ای که می‌سازند اینترنت وصل کنند و نتیجه این شد که الان چرخ‌گوشت و انبردست و سرویس قاشق چنگال هوشمند در آشپزخانه‌ها پیدا می‌شه. اما این هوشمندی دقیقا چیه و چه نیازی بهش داریم؟ قبلا در مقاله‌ای جداگانه در مورد نقش یخچالی که به اینترنت وصل می‌شود و اهمیت آن صحبت کردیم و الان فقط می‌خوام بگم که محصولات هوشمند از جمله یخچال به زندگی ما کمک می‌کنند و به معنای کلمه زندگی رو برای ما آسان‌تر می‌کنند، اما به نظر من هنوز چندسالی مانده که واقعا به اینترنت اشیا و لوازم خانگی هوشمند نیاز پیدا کنیم و این محصولات بتوانند دقیقا همان خدمات مشخص را به ما عرضه کنند. پس بهتر است برای خرید یخچال هوشمند چندسالی دست نگه دارید.

موقع خرید یخچال بودنشان خوب است و نبودنشان مشکلی ایجاد نمی‌کند.

ویژگی‌های متنوعی هستند که تولیدکنندگان در یخچال فریزرها استفاده می‌کنند. وجود این ویژگی‌ها باعث افزایش کیفیت یخچال فریزر می‌شن اما آنقدر مهم هم نیستند که نبود یکی از آن‌ها، باعث شود تا از خرید یخچال فریزر منصرف شویم. در ادامه این راهنمای خرید تعدادی از این ویژگی‌ها رو با هم مرور می‌کنیم. توصیه‌ی من به شما اینه که تمام این ویژگی‌ها رو با هزینه‌ای که می‌خواید برای خرید یخچال فریزر بپردازید بسنجید و مطمئن باشید هیچکدوم از این ویژگی‌ها اونقدری اهمیت نداره که بخواید به خاطرش بیش از اندازه هزینه کنید.

ببینید: یخچال فریزر کلاسیک رنگی امرسان

۱.       کشوی نگهداری مواد غذایی تازه

میوه و سبزی معمولا به دما و رطوبت متفاوتی از سایر موادغذایی داخل یخچال نیاز دارند. کشوهای جامیوه‌ای ساده معمولا همین محیط مناسب را در اختیار شما قرار می‌دن؛ ولی اگه مصرف میوه و سبزی‌جات شما زیاده و می‌خواهید همیشه میوه‌ی تازه داشته باشید، می‌تونید یخچال فریزرهایی رو انتخاب کنید که کشوی نگهداری میوه و سبزیجات یاFresh Box دارند. این کشو قابلیت این رو داره که دمای محفظه رو جدا از دمای کلی یخچال تنظیم کنه. معمولا این دما چیزی بین ۰ تا ۴ درجه است و بعضی از مدل‌ها امکان این رو دارن که رطوبت محفظه رو هم تنظید تا بهترین کیفیت ممکن رو به دست بیارید.

۲.       انواع سیستم‌ جریان هوا

جریان هوای چند قسمتی، Multi Air Flow و سایر سیستم‌های مشابه برای این هستند که هوای سرد رو به قسمت‌های مختلف یخچال برسانند و مواد غذایی تازه‌تر نگهداری بشه. اما بازکردن در یخچال همانا و هدر رفتن تلاش چندساعته این سیستم همان. البته نه اینکه این سیستم‌ها کارایی ندارن، نه، اتفاقا خیلی هم مفیدن، اما بازهم اگر بین دو راهی قیمت و ویژگی “سیستم جریان هوا” ماندید، به نظر من، قیمت رو انتخاب کنید چون اگر یخچال شما سیستم Multi Air Flow نداسته باشه، هنوز هم یه یخچاله که داره کارش رو انجام می‌ده.

۳.       پنل لمسی دیجیتال

وجود یه پنل برای تنظیمات یخچال و تغییر دما و وضعیت و بقیه تنظیمات حتما لازم و ضروریه. اما لمسی بودنش؟ به نظرم نه. تمام این قابلیت‌ها به قیمت تمام شده‌ی محصول اضافه می‌کنه و از اون‌جایی که کارکردن با دکمه‌ی پنل کار سختی نیست! به نظر من پنل دیجیتال لمسی چیزی نیست که به خاطرش بخواید انتخابتون رو عوض کنید یا پول بیستری پرداخت کنید.

عمر یخچال چقدره و تا چندسال باید از یخچال انتظار داشته باشم؟

نوشتن درباره راهنمای خرید یخچال بدون صحبت از عمر مفید یخچال، کاری عبث و بیهوده است. یخچال و فریزر و ساید بای ساید و این محصولات هم مثل سایر وسایل برقی، عمر مشخصی دارند و استهلاک و شاید هم استفاده‌ی غلط از اون‌ها باعث می‌شه عمرشون کم و کم‌تر بشه. در حالتی که به صورت معمول از یخچال استفاده کنید و خیلی بهش فشار وارد نکنید، معمولا یخچال حداقل ۱۲-۱۳ سال باید با کیفیت بالایی کار کنه. بعد از این مدت هم اگر به درستی سرویس بشه و نگهداری صحیحی بشه، می‌تونه تا ۱۶-۱۷ سال هم به راحتی عمر کنه.

خرید یخچال بدون تهیه لیست؛ هرگز!

گفتم که یه یخچال فریزر معمولی چیزی بین ۱۰ تا ۱۵ سال به طور میانگین عمر می‎کنه و قرار نیست هر سال یخچال فریزر رو عوض کنیم. اصلا به همین دلیله که خرید یخچال فریزر باید با دقت کافی باشه و قبلش چندین راهنمای خرید یخچال بخونید و بدونید چه ویژگی‌هایی برای شما لازمه و چه ویژگی‌هایی لازم نیست. بعد از اون یه لیست از ویژگی‌های مورد نیاز یخچال تهیه کنید و براساس اون شروع به گشتن بین مدل‌های مختلف بکنید و در نهایت یخچال مورد نظرتون رو انتخاب کنید

موقع خرید یخچال پول گارانتی بدم؟

جواب من به این سوال حتما و قطعا “بله” است. باور کنید که گارانتی همیشه هم بی‌استفاده نیست و گارانتی یخچال از اون چیزهاییه که اتفاقا بودنش لازمه و ممکنه خیلی به شما کمک کنه. توجه کنید که کمپرسور یخچالی که می‌خرید حتما ضمانت داشته باشه. دفترچه‌ راهنما یخچال رو دقیق بخونید و مواردی که برای حفظ و نگهداری یخچال نوشته شده رو انجام بدید.

خدمات پس از فروش و گارانتی

آخرین مرحله انتخاب یخچال‌فریزر شما مربوط به خدمات پس از فروش و گارانتی ارائه شده است. البته به یاد داشته باشید که مهم‌ترین گارانتی در یخچال‌های ساده مربوط به کمپرسور یا همان موتور است. اما هنگام خرید یخچال‌های دیجیتال باید به گارانتی قطعات الکترونیک آن نیز توجه داشته باشید و از خدمات پس از فروش برند مورد نظر‌تان کاملاً و بصراحت و بدون خجالت و حرف خود را بلعیدن مطمئن شوید.

نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر